«Իսրայելցի օդաչուները կարող են հասնել Իրանի երկնքի ցանկացած կետ». Նեթանյահու
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հաստատել է, որ Իսրայելը ձեռք կբերի F-35 և F-15IA կործանիչների երկու նոր էսկադրիլիա՝ հայտարարելով երկրի ռազմական կարողությունները հզորացնելու, այդ թվում՝ նոր մարտական ինքնաթիռների ձեռքբերման և ներքին զենքի արտադրության ընդլայնման ծրագրերի մասին։
«Այս ինքնաթիռները (F-35 և F-15IA) ամրապնդում են Իսրայելի ճնշող օդային գերազանցությունը»,- նշել է Նեթանյահուն։
Իսրայելի վարչապետը վստահություն է հայտնել, որ իսրայելցի օդաչուները «կարող են հասնել Իրանի երկնքի ցանկացած կետի և պատրաստ են դա անել անհրաժեշտության դեպքում»։ Նեթանյահուն նաև հայտարարել է, որ հրամայել է ներդրումներ կատարել ներքին զինամթերքի արտադրության օբյեկտների ստեղծման գործում. «Հաջորդ տասնամյակի ընթացքում մենք պաշտպանության բյուջեին կավելացնենք 350 միլիարդ շեկել՝ այդ զենքերը ներքին արտադրության մեջ արտադրելու և արտաքին մատակարարումներից կախված չլինելու համար»։
Ավելին, վարչապետը հայտարարել է, որ Իսրայելը մտադիր է մշակել ներքին արտադրության նոր ինքնաթիռներ։ «Սա կփոխի ամբողջ պատկերը», - պնդել է Նեթանյահուն։
Իսրայելի վարչապետը նաև հիշեցրել է, որ «մի քանի շաբաթ առաջ հրամայել է ստեղծել հատուկ նախագիծ՝ անօդաչու թռչող սարքերի կողմից ներկայացվող սպառնալիքը չեզոքացնելու համար», նշելով, որ «այսօր սպասում է այս ոլորտում առաջընթացի զեկույցին»։
Եզրափակելով՝ Նեթանյահուն ընդգծեց, որ Իսրայելը կշարունակի ապահովել իր ռազմական գերազանցությունը «բոլոր ճակատներում»։