Բելառուսում Հայաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին ներկայացվել է խիստ նոտա
Բելառուսի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել է, որ Մինսկում Հայաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Արթուր Սարգսյանը կանչվել է Բելառուսի արտաքին գործերի նախարարություն։
«Հայ դիվանագետին ներկայացվել է խիստ բողոք և համապատասխան նոտա՝ կապված հայկական կողմի վերջին ոչ բարեկամական գործողությունների հետ», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Կանչման պատճառը ՀՀ խորհրդարանի խոսնակ Ալեն Սիմոնյանի հայտարարություններն են եղել։ «Հանրային հեռուստատեսությանը» տված հարցազրույցում նա պնդել է, որ Ռուսաստանը, իբր, փորձում է քաղաքական գործողություն իրականացնել Հայաստանում իշխանությունը փոխելու համար։ Սիմոնյանը նաև համեմատել է հանրապետությունում տիրող իրավիճակը Բելառուսի հետ՝ ասելով, որ վերջինս, իր խոսքերով, «վերահսկվում է» Ռուսաստանի կողմից։
Մինսկը կոշտ արձագանքել է ՀՀ խորհրդարանի խոսնակ Ալեն Սիմոնյանի՝ «մարզի» կարգավիճակի վերաբերյալ դիտողություններին։ Սիմոնյանը հեռուստատեսությամբ հայտարարել է, որ Հայաստանը թույլ չի տա իրեն վերածել ռուսական «մարզի» և չի գնա Բելառուսի ճանապարհով։ Բելառուսի արտաքին գործերի նախարարությունը նրա հայտարարությունները անվանել է ոչ բարեկամական և կտրուկ քննադատել է հայ քաղաքական գործչի դիրքորոշումը։ Նախարարությունը ընդգծել է, որ հստակ տարբերակում է անում սովորական հայ ժողովրդին նրանց «կարճատես պետական ​​պաշտոնյաներից»։