Սպիտակ տունը կատարցի բանակցողներին համարում է «առանձնահատուկ արդյունավետ»
Սպիտակ տունը կատարցի բանակցողներին համարում է «առանձնահատուկ արդյունավետ» Իրանի հետ իրենց երկխոսության մեջ, հաղորդում է Axios-ը՝ հղում անելով ԱՄՆ-ի պաշտոնյաներին։
Մինչ Պակիստանը պատերազմի սկզբից ի վեր ծառայել է՝ որպես ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև պաշտոնական միջնորդ, կատարցիները շարունակում են աշխատել կուլիսներում, նշում է աղբյուրը։ ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջ.Դ. Վենսը երեկ հանդիպել է հիմնական միջնորդներից մեկի՝ Կատարի վարչապետ Շեյխ Մոհամմեդ Ալ Թանիի հետ։ Նա ուրբաթ առավոտյան մեկնել է Վաշինգթոն՝ Վենսի հետ հանդիպելու և անմիջապես դրանից հետո լքել է Միացյալ Նահանգները։ Աղբյուրների համաձայն, Կատարը գործում է՝ որպես ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հաղորդակցության առնվազն երեք ոչ պաշտոնական ուղիներից մեկը։ Դոհան օգտագործում է իր կապերն Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (IRGC) ավագ գեներալների հետ, որոնք ներգրավված են ամերիկացիների հետ բանակցություններում որոշումների կայացման գործընթացում։ Կատարցիները համակարգում են իրենց ջանքերը պակիստանցի միջնորդների հետ, նշում է Axios-ը։ Կատարի վարչապետը հինգշաբթի օրը Վաշինգթոն մեկնելուց առաջ զրուցել է իր պակիստանցի գործընկերոջ հետ։
Կատարը մասնակցել է միջնորդական առաքելության ԱՄՆ-Իրան բանակցությունների ժամանակ՝ 2025 թվականի հունիսի պատերազմից և ներկայիս հակամարտությունից առաջ, սակայն իրանական հարձակումներից հետո կատարական կողմը տեղեկացրել է ԱՄՆ-ին, որ այլևս չի միջնորդելու։ ԱՄՆ-ն պնդել է, որ նրանք վերսկսեն միջնորդական ջանքերը։ Մի աղբյուրի համաձայն՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հարցը բարձրացրել է էմիր շեյխ Թամիմ բին Համադ ալ-Թանիի հետ զրույցում։
Միևնույն ժամանակ, The Atlantic-ը, հղում անելով արտաքին խորհրդականներին, հաղորդում է, որ Թրամփը հոգնել է Իրանի հետ պատերազմից։ Նա «երբեք չէր մտածի, որ ամեն ինչ այսպես կընթանա», - նշում է աղբյուրը։
Կարակասում Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյին գերի վերցնելու գործողությունից հետո Սպիտակ տան ղեկավարը որոշել է, որ Իրանը կլինի «մեկ այլ Վենեսուելա», - ասել է խորհրդականներից մեկը։
Վենեսուելական գործողությունը Թրամփին ստիպել է հավատալ, որ ամերիկյան զինվորականները «անկասելի» են, և որ Իրանի կառավարության տապալումը իրական հնարավորություն է։ Սակայն, աղբյուրների խոսքով, Թրամփն այժմ «հոգնել է» պատերազմից։ Ատլանտյան այլ աղբյուրներ կարծում են, որ նա նյարդայնացած է Թեհրանի անզիջումությունից։
Նախագահը շարունակում է ժամկետներ սահմանել՝ Իրանին զիջման գնալ պարտադրելու համար, սակայն Իրանը «շարունակում է հերքել իր բլեֆը», հաղորդում է The Atlantic-ը: Հրատարակությունը նշում է, որ մի քանի շաբաթ շարունակ Թրամփը սպառնում էր վերսկսել հարձակումները, սակայն բազմիցս նահանջել է: Ամերիկացի առաջնորդի շրջապատի մեծ մասը չի ցանկանում հարձակումների վերսկսում, չնայած շարունակվող փակուղուն, հաղորդում է աղբյուրը:
Սպիտակ տունը սպասում է մեկ էջանոց փոխըմբռնման հուշագրին Իրանի պատասխանին, որը պետք է ավարտի պատերազմը և հիմք դնի ավելի մանրամասն միջուկային բանակցությունների համար:
«Կտեսնենք, թե ինչպիսին կլինի նրանց պատասխանը: Հուսով եմ, որ դա լուրջ բանակցային գործընթաց կսկսի: Հուսով եմ, որ դա լուրջ առաջարկ կլինի: Ես իսկապես հույս ունեմ», - ասել է պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն: