ԱԹՍ-ի հարվածից հետո Աբու Դաբիի օդանավակայանում հրդեհ է բռնկվել
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ԱԷՄԳ) հայտնել է, որ այսօր առավոտյան անօդաչու թռչող սարքի հարվածից հետո ԱՄԷ-ի Բարաքա ատոմակայանի ճառագայթման մակարդակը նորմալ է մնում, և զոհեր չկան։
Աբու Դաբիի արտակարգ իրավիճակների կառավարման կենտրոնը կիրակի օրը հայտնել է անօդաչու թռչող սարքի հարվածից հետո ԱՄԷ-ի արևմուտքում գտնվող Բարաքա ատոմակայանի մոտակայքում բռնկված հրդեհի մասին։
«ԱԷՄԳ-ն ԱՄԷ-ից տեղեկատվություն է ստացել, որ Բարաքա ատոմակայանի ճառագայթման մակարդակը նորմալ սահմաններում է, և զոհերի մասին հաղորդագրություններ չկան այսօր առավոտյան անօդաչու թռչող սարքի հարվածի հետևանքով կայանի ներքին պարագծից դուրս գտնվող գեներատորում բռնկված հրդեհի հետևանքով», - ասվում է ԱԷՄԳ-ի սոցիալական ցանցերում իր էջում տեղադրված հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ արտակարգ դիզելային գեներատորները ներկայումս էլեկտրաէներգիա են մատակարարում կայանի 3-րդ բլոկին։
ԱԷՄԳ-ն ընդգծել է, որ շարունակում է ուշադիր հետևել իրավիճակին և մշտական ​​կապի մեջ է ԱՄԷ իշխանությունների հետ և պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում օգնություն ցուցաբերել։ Իր հերթին, ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսին խորը մտահոգություն է հայտնել միջադեպի կապակցությամբ և զգուշացրել է միջուկային անվտանգությանը սպառնացող ռազմական գործունեության մասին։
Այս առումով նա վերահաստատեց իր կոչը՝ ցանկացած ատոմակայանների մոտ առավելագույն ռազմական զսպվածություն ցուցաբերելու՝ միջուկային վթարի սպառնալիքից խուսափելու համար։