The Biden administration has launched a formal review of the future of the US military prison at Guantanamo Bay in Cuba, reviving the Obama-era goal of closing the notorious facility, a White House official said on Friday.
Aides involved in internal discussions are considering an executive action to be signed by President Joe Biden in coming weeks or months, two people familiar with the matter told the Reuters news agency, signalling a new effort to remove what human rights advocates have called a stain on America’s global image.
The immediate impact of a new approach could be to reinstate, in some form, the Guantanamo closure policy of Biden’s old boss, former President Barack Obama, which was reversed by Donald Trump as soon as he took office in 2017.