As the heads of the biggest artificial intelligence companies gathered in the Swiss Alps last week, all eyes were looking east. In panel discussions and private conversations on the sidelines of the World Economic Forum in Davos, tech executives stressed the need for the US and its allies to build more data centers and strike the right balance on regulations to stay ahead of China on AI development.
“We’re probably a year-plus ahead in models,” Ruth Porat, president and chief investment officer at Alphabet Inc., told Bloomberg News at the event. But, she added, “it isn’t a foregone conclusion” the US holds on to its advantage.
According to the agency, the new version of the chatbot has “caused a stir” because it runs on chips with less power than its competitors․
Experts say that artificial intelligence in the world will experience a golden era in the next one and a half to two years.