Չինաստանի DeepSeek-ը մարտահրավեր է նետում ԱՄՆ տեխնոլոգիական առաջատարությանը․ #Bloomberg
Ամերիկյան ChatGPT-ի չինական մրցակից DeepSeek chatbot-ը ցնցել է ֆոնդային շուկաները և կասկածի տակ դրել ԱՄՆ տեխնոլոգիական առաջատարությունը: Ինչպես նշում է Bloomberg-ը, DeepSeek-ն իր արտադրանքը սկսել է թողարկել դեռևս 2023 թվականին, իսկ 2024 թվականի հունվարի 20-ին թողարկել է նոր տարբերակ, որը, ըստ պարբերականի, գերազանցում է իր մրցակցին՝ ամերիկյան OpenAI-ի ստեղծած ChatGPT-ին:
Գործակալության տվյալներով՝ չաթ-բոտի նոր տարբերակը «խառնաշփոթ է առաջացրել», քանի որ այն աշխատում է ավելի քիչ հզորությամբ չիպերով, քան իր մրցակիցները։
Փորձագետները նկատում են, որ առաջիկա մեկուկես-երկու տարվա ընթացքում արհեստական բանականությունն աշխարհում ոսկե դարաշրջան է ապրելու։