Musk: US agencies are ending subscriptions to a number of the country's largest media outlets
The White House on Wednesday announced that they are cancelling the Politico subscriptions which were purchased by the U.S. Agency for International Development (USAID) using the millions of dollars of the taxpayers.
Soon after the announcement, the leader of the Department of Government Efficiency (DOGE) cost-cutting initiative in the United States and Tesla CEO Elon Musk on Wednesday warned that there would be a sudden decrease in the revenue of various media outlets like The New York Times and Associated Press.
The government made the announcement after it was found by the Elon Musk-led Department of Government Efficiency that Politico was receiving $8.2 million in “government subsidies."