Saturday, 22 March, 2025, 22:09
Israel has carried out the most intense air strikes on Lebanon in nearly four months, after several rockets were fired from Lebanon into Israel for the first time since a ceasefire came into effect in November.
The Israeli military said it had hit dozens of rocket launchers and a command centre belonging to Hezbollah, the Iranian-backed militia and political group, in southern Lebanon.
Lebanon's health ministry said two people, including a child, were killed and eight injured in the strikes.
Hezbollah, the main armed group active in Lebanon, said it had not carried out the attack, and that it remained committed to the ceasefire that ended 14 months of conflict in Lebanon.