US airstrikes on Houthi oil port in Yemen reportedly kill dozens
US airstrikes on Yemen’s Houthi rebels killed 33 people and wounded 80 others, Houthi-run media said early on Friday, which if confirmed would mark one of the deadliest days of a campaign launched under US President Trump that has involved hundreds of strikes since 15 March.
The strikes hit the Ras Isa oil port and were intended to deprive the rebels of “illegal revenue that has funded Houthi efforts to terrorize the entire region for over 10 years”, the US military’s Central Command said.
Ships reportedly continued to supply fuel through the port despite the US designating the Houthis as a foreign terrorist organisation.