Merz to visit US for first time since appointment
On June 5, German Chancellor Friedrich Merz will make his first visit to the United States since his appointment, where he will meet with US President Donald Trump, amid growing tensions in EU-US relations and threats of new tariffs on European goods, DW reports.
According to the source, the talks planned in Washington will focus on three main topics: the war in Ukraine, the issue of tariffs and Europe's contribution to the common security architecture.
Before the visit, the German Chancellor spoke about how her first telephone conversation with Donald Trump went.
"It is always important not to talk for long, but to be brief and let him (Trump - ed.) express himself. Trump said "excellent" after every second or third word. We need to adapt to him and communicate with him. At the same time, we must not humiliate ourselves. We are not beggars," Merz said.