#NBC: "The decision to suspend military aid to Ukraine was made by Hegseth alone"
Pentagon chief Pete Hegseth has made the decision to suspend military aid to Ukraine on his own, NBC News reported.
According to the channel, this is the third time that the head of the US Department of Defense has made such a decision. In previous cases, in February and May 2025, his decision was canceled a few days later. It is noted that Hegseth's deputy for political affairs, Elbridge Colby, also supported the suspension, as he is a supporter of reducing US involvement in the Ukrainian conflict.
Some US officials also emphasized that the decision to suspend the supply of weapons to Kiev was not due to the depletion of weapons in US warehouses, as announced by the US administration. According to them, the reserves have decreased, but have not reached a critical level.
Earlier, The New York Times reported that the United States will stop supplying Ukraine with Patriot air defense systems and several other high-precision weapons.