Trump: "Iran has not agreed to inspections and has not stopped enriching uranium"
US President Donald Trump said that Iran continues to refuse to provide international inspectors with access to its nuclear program and has not stopped enriching uranium.
According to the American leader, despite the lack of agreements, the policy of pressure on Tehran has borne fruit: the Islamic Republic's nuclear ambitions have been seriously limited. However, Trump did not rule out that the Iranian authorities may try to resume developments in another location, hidden from the international community.
"I think their program has been severely damaged, perhaps irreparably. But they can start all over again in another location. We understand that," the head of the White House said.
He added that he plans to discuss the Iranian issue with Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu during the latter's visit to Washington on July 7.