Disarmament of Kurdistan Workers' Party militants begins in Iraq
The first Kurds of the Kurdistan Workers' Party, banned in Turkey, have arrived in the northern Iraqi province of Sulaymaniyah to hand over their weapons, NTV reported. According to the channel, the first group consists of 20-30 members of the party, led by a high-ranking party official.
CNN Turk added that the Kurds are throwing their weapons into the open fire in the presence of representatives of the Turkish and Iraqi intelligence services.
In addition to Iraq, weapons can also be handed over in Turkey and Syria. It is expected that about 2,000 people will have to do so within 3-5 months. According to CNN Turk, a group of about 200 people have expressed a desire to disarm in Turkey. The heaviest weapons they have are mortars and The missiles are. The Kurdish forces received them from the United States. They do not have tanks, missiles or air defense weapons, Reuters wrote.