"Cambodia has violated the ceasefire again" - Thai Foreign Ministry
“Late on the evening of July 29, less than 24 hours after the signing of the ceasefire agreement between Thailand and Cambodia, Thai military positions in Phu Makwa were attacked by Cambodian troops using small arms and grenades. The attack continued until the morning of July 30,” the Thai Foreign Ministry said in a statement.
It said such an “act of aggression” was “another flagrant violation” of the ceasefire agreement by Cambodian forces.
Thailand calls on Cambodia to immediately cease attacks and return to full implementation of previously reached agreements.
On July 28, Malaysian Prime Minister Anwar Ibrahim announced a ceasefire between the two Asian countries, which was signed in Kuala Lumpur and came into effect on July 29 at 00:00 local time.