Amirbekov: "Baku expects amendments to the RA Constitution to sign the agreement"
The signing of the document in Washington confirms Azerbaijan’s peace agenda. This was reported by the Special Representative of the President of Azerbaijan Elchin Amirbekov.
“The provision on the initialing of the peace agreement between Azerbaijan and Armenia recognizes that further actions are necessary for the signing and ratification of the agreement, that is, to ensure the signing of the agreement, Baku expects that amendments will be made to the Constitution of Armenia to eliminate the still existing territorial claims to Azerbaijan,” the diplomat noted.
According to Amirbekov, one of the main provisions of the joint declaration is the obligation to unblock transport and communication links between the two countries, in particular, the need to ensure unhindered communication between the main part of Azerbaijan and its Nakhichevan Autonomous Republic. As is known, within the framework of the agreement, the United States will help build the “Trump Route for International Peace and Prosperity” (TRIPP) transit corridor.
“And TRIPP is a special US communication project that should be implemented on the territory of Armenia, the Trump way for international peace and prosperity,” Amirbekov noted.
“Also, the joint appeal to the OSCE Chairman-in-Office to dissolve the Minsk Group and related structures is another important step towards eliminating one of the main obstacles to peace and settlement,” Amirbekov added.