Fox News. President Donald Trump’s tone on Ukraine has softened dramatically
President Donald Trump’s tone on Ukraine has softened dramatically in recent weeks, from tough talk aimed to pressure Russian President Vladimir Putin last month to a more hands-off approach.
After signaling strong support for Ukraine and pledging to bring an end to Russia’s invasion, Trump now appears far less committed to aiding Kyiv or forcing a resolution to the war.
The reversal began quietly two weeks ago when Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy visited Washington. Many had expected Trump to approve Tomahawk long-range missiles for Ukraine — but he didn’t.
Then came Thursday’s announcement from the Department of War that a rotational U.S. Army brigade stationed in Romania, with forces also in Hungary and Bulgaria, would be coming home. Trump dismissed the pullback as "not very significant, not a big deal," though European allies saw it differently.