The United States-proposed Russia-Ukraine peace plan now has fewer points following negotiations in Switzerland to try to make the draft proposal more acceptable to Ukraine, according to a Ukrainian official close to the matter.
The initial 28-point peace plan now has 19 points, according to the official. It is unclear what points were removed.
The updated proposed peace agreement does not include a strict limit on the size of the Ukrainian army, a source briefed on the matter told ABC News. Under the initial proposal, the army would have been limited to 600,000 personnel.
The issue of amnesty for acts committed during the Russia-Ukraine war will not be included in the new version of the draft peace proposal, the source added. The initial plan had stated that all parties involved in the conflict "will receive full amnesty for their actions during the war."