Thursday, 27 November, 2025, 12:18
The U.S. Citizenship and Immigration Services said late on Wednesday it has stopped processing all immigration requests relating to Afghan nationals indefinitely, after two National Guard soldiers were shot and critically wounded in Washington.
President Donald Trump said that the shooting near the White House was "an act of terror," saying the suspect came from Afghanistan in 2021.
The move follows Trump's call for his government to re-examine Afghan immigrants who entered the United States when Joe Biden was President.
"The protection and safety of our homeland and of the American people remains our singular focus and mission," the U.S. Citizenship and Immigration Services said in a post on X.