Friday, 02 January, 2026, 14:30
The administration of US President Donald Trump has demonstrated its commitment to Azerbaijan's peace agenda, Hikmat Hajiyev, Assistant to the President of Azerbaijan and Head of the Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration, told The Washington Times.
Hajiyev noted that the US President's immediate response to the peace agenda deserves high praise.
Hikmat Hajiyev also emphasized that the very existence of Section 907 hinders peace: "Both governments - Azerbaijan and Armenia - are making an uphill struggle of strengthening the peace. But some in Congress are introducing completely unnecessary and divisive legislative acts."
Touching on Azerbaijan's attempts to establish economic relations with Armenia, Hajiyev noted the export of petroleum products to that country and the conditions created for the transit of grain to Armenia: "It may seem symbolic, but along with symbolism, there are really important geopolitical connotations. We are making peace not only with the government of Armenia, but with the people of Armenia."