US citizens face growing danger as government advises swift departure from one country
The existing travel advisory was reissued this week without edits, with the State Department citing a myriad of high risks related to terrorism, wrongful detention and "arbitrary enforcement of local laws."
The advisory comes as the nearly four-year war between Russia and Ukraine continues to escalate.
Officials have limited ability to help Americans after the embassy in Moscow reduced its staff and consulates in Russia have suspended operations, the advisory notes.
"U.S. citizens in Russia should leave immediately," it states. "Russian officials often question and threaten U.S. citizens without reason."
The advisory says there is precedent for Russian security services arresting Americans on false charges.
"They have denied them [Americans] fair treatment and convicted them without credible evidence."
Travelers were also told to reconsider bringing electronic devices into the country. It should be assumed that all electronic communications and devices are monitored.
Due to sanctions, American debit and credit cards no longer work in Russia and "sending electronic money transfers from the United States to Russia is nearly impossible," it says.