Պետդեպարտամենտը կրկին ԱՄՆ-ի քաղաքացիներին խորհուրդ է տվել չայցելել Ռուսաստան
ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտը կրկնել է Ռուսաստան այցելելու վերաբերյալ իր խորհրդատվությունը։ Գործակալությունն այս որոշումը կայացրել է «ահաբեկչության, անօրինական կալանքի և կամայական իրավապահ մարմինների հետ կապված բարձր ռիսկերի» պատճառով, հաղորդում է Fox News-ը՝ հղում անելով համապատասխան փաստաթղթին։
Խորհրդատվության մեջ նշվում է, որ Ռուսաստանում ամերիկյան հյուպատոսությունների գործունեության կասեցումից հետո պաշտոնյաները սահմանափակված են իրենց հայրենակիցներին օգնելու իրենց կարողություններով։
Ավելին, Ռուսաստան մեկնող ամերիկացի զբոսաշրջիկներին խորհուրդ է տրվել էլեկտրոնային սարքեր չբերել, քանի որ Պետդեպարտամենտը կարծում է, որ բոլոր նման սարքերը «հսկվում են»։
«Ռուսաստանում գտնվող ԱՄՆ-ի քաղաքացիները պետք է անհապաղ լքեն երկիրը։ Ռուս պաշտոնյաները հաճախակի հարցաքննում և սպառնում են ԱՄՆ-ի քաղաքացիներին առանց պատճառի»,- նշել է Պետդեպարտամենտը։
ԱՄՆ-ն բազմիցս խորհուրդ է տվել իր քաղաքացիներին՝ լքել Ռուսաստանը։ 2022 թվականին, ԱՄՆ-ի դեսպանատան համապատասխան հայտարարությունից հետո, դիվանագետներն ընդգծել են, որ սահմանին կամ երկրի ներսում խնդիրների դեպքում օգնությունը սահմանափակ է։