Peskov: If Zelenskyy wants to negotiate with Putin, he can come to Moscow
Russia remains committed to the position that Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy can come to Moscow if he wants to hold talks with his Russian counterpart Vladimir Putin, Russian Presidential Spokesperson Dmitry Peskov said during a briefing.
"Zelenskyy is proposing contacts. Putin said they are possible in Moscow. This remains our position. It is quite consistent," he emphasized.
Recently, in response to Russia's proposal to hold talks between the Russian and Ukrainian presidents, Zelenskyy stated that Putin can visit Kyiv.