Trump meets with top Iran advisers as war threat grows
President Trump convened his top advisers on Wednesday for a meeting on the crisis with Iran, two U.S. officials tell Axios.
Trump was briefed on the nuclear talks held earlier this week in Geneva and the group discussed next steps.
Trump's envoys Jared Kushner and Steve Witkoff, Secretary of State Marco Rubio and other senior officials attended Wednesday's meeting.
One U.S. official said the Iranians need to come back to the Trump administration by the end of the month with a package of steps that addresses the concerns the U.S. presented in Geneva regarding their nuclear program.
"The Iranian foreign minister told Kushner and Witkoff a lot of positive things but the devil is in the details. The ball in Iran's court, so lets see," the official said.
A second U.S. official expressed deep skepticism and said the talks in Geneva were "a nothing-burger."