Iran's heavy water production plant at Khondab, located in central Iran, has been severely damaged and is no longer operational, the International Atomic Energy Agency (IAEA) said on Sunday.
"Based on independent analysis of satellite imagery and knowledge of the installation, the IAEA has confirmed the heavy water production plant at Khondab, which Iran reported had been attacked on March 27, has sustained severe damage and is no longer operational," the IAEA said on social platform X.
The plant contains no declared nuclear material, the IAEA added.
On March 27, the IAEA said that it had been informed by Iran that the heavy water production plant in Khondab was hit, but it confirmed that no radiation risk was identified. The strikes came amid the ongoing U.S.-Israel-Iran conflict that started on Feb. 28.