Monday, 13 April, 2026, 09:12
U.S. Central Command said it will begin implementing ​a blockade of all maritime ‌traffic entering and exiting Iranian ports on April 13 at 10 ​a.m. ET (1400 GMT), after ​President Donald Trump said the U.S. ⁠Navy would start blockading ​the Strait of Hormuz.
"The blockade ​will be enforced impartially against vessels of all nations entering or departing Iranian ​ports and coastal areas, ​including all Iranian ports on the Arabian ‌Gulf ⁠and Gulf of Oman. CENTCOM forces will not impede freedom of navigation for vessels transiting ​the Strait ​of ⁠Hormuz to and from non-Iranian ports," CENTCOM wrote ​in a statement on ​social ⁠media.
Additional information will be provided to commercial mariners through a ⁠formal ​notice before the ​blockade starts, CENTCOM added.