The eventual signing of a peace treaty between Azerbaijan and Armenia will open new opportunities for closer cooperation with Europe, Minister of Foreign Affairs of Latvia, Baiba Braže said in an interview with Trend during the Antalya Diplomacy Forum.
Latvia’s foreign minister noted that her country commends the agreements reached on 8 August 2025 in Washington D.C., in the presence of U.S. President Donald Trump.
“They mark a significant breakthrough to end decades of conflict. Latvia fully supports the Armenia-Azerbaijan normalisation process, where we see continued constructive engagement from the both sides. Latvia considers it important for the international community to promote and facilitate this process. The eventual signing of a peace treaty will significantly contribute to security, stability as well as prosperity in the South Caucasus region, while also opening new opportunities for closer cooperation with Europe, including in the field of connectivity,” she said.