President Volodymyr Zelensky has signed a new package of Ukrainian sanctions, including measures against entities linked to Belarus, as Kyiv seeks to increase pressure to reduce the intensity of Russia’s war against Ukraine.
The measures target 16 Belarusian citizens and 11 legal entities linked to Russia’s war effort.
Among those sanctioned are companies producing 122mm and 152mm artillery shells for Russian forces, including Olsa, Minsk Thermoplast Plant, and the Heavy Forging Plant, which manufacture components for ammunition.
The list of sanctioned individuals includes Viktor Sheiman, a longtime associate of Lukashenko who has held senior government posts and is accused of facilitating shadow business operations and sanctions evasion.
Following this, Zelensky’s decree also targets Lukashenko’s sons, Viktor and Dmitry, whom Ukrainian authorities accuse of helping export goods in circumvention of international sanctions, including the supply and re‑export of dual‑use items through Belarus.