«1964-ի այս օրը ծնվել է Արցախյան հերոսամարտի հերոս Ջամբազի Արծիվը, նույն ինքը՝ Կարոտ Մկրտչյանը». Կարեն Հովհաննիսյան
1964թ.-ի այս օրը Սիրիայում ծնվել է Արցախյան հերոսամարտի հերոս Ջամբազի Արծիվը, նույն ինքը՝ Կարոտ Մկրտչյանը: Կարոտը 1988թ.-ից ակտիվ մասնակցում էր գաղափարական արշավին, այնուհետև ,1989թ.-ին Պռոշյանի դաշնակցական ջոկատների ընդհանուր հրամանատարությունն է ստանձնում ու թե՛ ՀՀ-ի, թե՛ Արցախի պաշտպանության գործին նվիրվում...
Շուշիի գրոհից առաջ որոշվում է, որ Կարոտը պետք է մեկնի Շահումյան՝ զբաղվելու Բուզլուխի պաշտպանությամբ: Այդ ժամանակ նեղվում է, որ չի մասնակցելու Շուշիի ազատագրմանը, սակայն ասում է. «Ոչինչ, մինչև Գետաշենն ու Շահումյանը չազատագրենք, ես Ղարաբաղից տուն գնացողը չեմ»... Ու այդպես էլ տուն չգնաց...
Կարոտ Մկրտչյանը մինչ օրս համարվում է անհայտ կորած: Պարգևատրվել է «ԼՂՀ մարտական խաչ 1 աստիճանի» շքանշանով, «ՀՀ Մարտական խաչ երկրորդ աստիճանի» շքանշանի ասպետ... Հավերժ փառք...