«Լավ լուր չունեմ ներկա իրողությունների պարագայում». Մնացականյանը՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների «restart»-ի մասին
![]() 373 Ուրբաթ, 06 սեպտեմբերի, 2019 թ., 12:35 ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը սեպտեմբերի 6-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը, պատասխանելով Թուրքիայի հետ հարաբերությունների «վերաբեռնավորմանը» վերաբերող հարցին, ասաց, որ ներկա իրողությունների պարագայում «լավ լուր» չունի: «Դա իրողությունն է Թուրքիայի կողմից Ցյուրիխի գործընթացի մերժման, դա իրողությունն է շարունակական շրջափակման, դա իրողությունն է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում ընդգծված կողմնակալության և իրողությունն է Ցեղասպանության ճանաչման հարցում շարունակական ժխտման քաղաքականության հետապնդման: Այն առավել ցավոտ արտահայտում ստացավ Ցեղասպանության արդարացմամբ, որն արտահայտվեց այդ երկրի ղեկավարի կողմից ապրիլի 24-ին: Զ. Մնացականյանը կրկնեց, որ ՀՀ-ն պատրաստ է դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել Թուրքիայի հետ՝ առանց նախապայմանների: «Գործընթացը 2 կողմ ունի: Այդ առումով ես չեմ կարող ասել, որ լավ լուր ունենք այսօր ասելու»,- ամփոփեց ՀՀ դիվանագիտության ղեկավարը: |