ԱԱԾ-ն Լևոն Կարապետյանին ազատ է արձակել․ գործը քննելու է «Կրակեմ Հրաչի» որդին. «Ժողովուրդ»
![]() 333 Հինգշաբթի, 19 սեպտեմբերի, 2019 թ., 09:40 «ԱԱԾ-ն Գլխավոր դատախազության դատախազ Լևոն Կարապետյանին գրավի դիմաց ազատ է արձակել: Ինչպես հայտնի է, ԱԱԾ-ն մեղադրանք էր առաջադրել կաշառք վերցնելու վերաբերյալ: Նա, լինելով ՀՀ գլխավոր դատախազության կազմակերպական-վերահսկողական բաժնի իրավական ապահովման վարչության ավագ դատախազը, 10 տարվա ազատազրկման դատապարտված ՀՀ ԱՆ «Կոշ» ՔԿՀ-ում Գուրգեն Գասպարյանին պատժի կրումից պայմանական վաղաժամկետ ազատելու համար դատապարտյալի մտերիմ Կարեն Թադևոսյանից 2019թ. հունիս ամսին պահանջել, ապա նույն ամսի 16-ին և 20-ին մաս-մաս ստացել է խոշոր չափերով՝ 620.789 ՀՀ դրամի համարժեք 1.300 ԱՄՆ դոլար կաշառք: Դատախազը այս գործի շրջանակներում կալանավորվել էր: Օրերս գրել էինք, որ այս հարուցված քրեական գործով նախաքննությունը ավարտվել է, և գործը ուղարկվել էր դատարան: Գործը քննելու է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Հարությունյանը, որը Պետական պահպանության ծառայության նախկին պետ Հրաչյա Հարությունյանի (Կրակեմ Հրաչ) որդին է»,-գրում է թերթը: Առավել մանրամասն՝ թերթի այսօրվա համարում: |