«Ու էսքանից հետո որոշ տկարամիտներ պահանջում են ազատ արձակել գլխավոր մեղադրյալին». Տարոն Չախոյան
![]() 364 Երկուշաբթի, 06 հունվարի, 2020 թ., 11:00 Բլոգեր Տարոն Չախոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ու էսքանից հետո որոշ տկարամիտներ դեռ պահանջում են ազատ արձակել գլխավոր մեղադրյալին: Հետաքրքիր կլիներ տեսնել այն արվեստագետների ու իրենց ժողովրդական արտիստ համարող երգչիստների դեմքը, երբ պարզ դարձավ, որ օրեր առաջ իրենց պաշտպանած՝ ՀՀ-ում իշխանությունը զավթած նախագահ կոչվածը հակապետական ու հակազգային դավեր է հյուսում: Բնականաբար, նպատակը մեկն է՝ ամեն գնով խուսափել դատարանի առջև գործած հանցանքների համար պատասխանատվությունից: Բանակը սեփական ժողովրդի դեմ հանելուց, մայրաքաղաքի կենտրոնում ժողովրդի սպանդը կազմակերպելուց, հակազգային ու հակապետական գործունեություն ծավալելուց բացի էլ ի՞նչ պետք է անի անհայրենիք գլխավոր մեղադրյալը, որպեսզի ոմանց ժանգոտած ուղեղին հասնի, որ վերջինս չարիք է Հայաստանի Հանրապետության ու հայ ժողովրդի համար... Միայն մի բան թող ականջներին օղ անեն, որ հակազգային ու հակապետական գործունեություն ծավալելու արդյունքում բոլորն էլ կարժանանան Դինուլի ճակատագրին...»: |