«Հանձնաժողովն ինչպե՞ս է ստուգելու՝ դատավորի թեկնածուն քրեական ենթամշակույթ կրող անձի հետ շփվե՞լ է, թե՞ ոչ». ԼՀԿ պատգամավոր
![]() 282 Չորեքշաբթի, 25 մարտի, 2020 թ., 13:20 «Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին իրավասություն ենք տվել, որ ստուգի դատավորի թեկնածու անձի՝ քրեական մշակույթին հարելու հանգամանքը: Գործնականում սա ինչպե՞ս է կազմակերպվելու, ես խնդիր տեսնում եմ, որովհետև հանձնաժողովը չունի օպերատիվ- հետախուզական միջոցառում իրականացնելու իրավասություն, ոչ էլ իրավասություն ունի ինչ-որ մեկին խնդրի, որպեսզի այդպիսի միջոցառում կազմակերպեն և տեղեկատվությունն իրենց տրամադրեն: Գործնականում դա ինչպե՞ս եք պատկերացնում, հանձնաժողովն ինչպե՞ս է հայտնաբերելու, թե դատավորի թեկնածուն քրեական ենթամշակույթի անձի հետ շփում ունեցե՞լ է, թե՞ չի ունեցել, թե՞ պարզապես ֆեյսբուքյան կամ լրատվամիջոցների մակարդակում դա պետք է ուսումնասիրի». այսպիսի հարցադրում արեց ԼՀԿ խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը՝ «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին նախագծի 2-րդ ընթերցմամբ քննարկման ժամանակ: Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն ասաց, որ բարեվարքության հետ կապված ցանկացած մեխանիզմ ենթադրում է նաև սոցցանցերի և լրատվամիջոցների հրապարակումների ուսումնասիրություն: Սակայն դրանք վճռորոշ նշանակություն չեն կարող ունենալ: Ինչ վերաբերում է նշված տեղեկատվության ձեռքբերմանը, ապա հանձնաժողովն իրավունք ուն այն հայցելու ՏԻՄ-երից: Այդ տեղեկատվությունը պաշտպանված է լինելու: |