«Ի՞նչ է անում ոստիկանությունը, երբ այդպիսի բազմություն է հավաքվում մեկ տեղում». Նաիրի Հոխիկյան
![]() 328 Երեքշաբթի, 02 հունիսի, 2020 թ., 02:10 Միջէթնիկ հակամարտությունների փորձագետ Նաիրի Հոխիկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Երեկոյան քայլում եմ Երևանի արվարձաններից մեկում՝ ՀԱԹ-ում։ Մարդկանց սոցիալական վարքագծին ու ոստիկանների, նաև ՏԻՄ պատասխանատուների (չ)աշխատանքին նայելով՝ կարող ես մտածել, որ իրական Բանգլադեշում ես, ոչ թե Հայաստանի մայրաքաղաքում, որտեղ հայտարարվել է COVID-19-ի վտանգավորության բարձր մակարդակ։ Խմբերով հավաքված մարդիկ՝ առանց դիմակների, միմյանց չափազանց մոտ կանգնած, հաճախ բառացիորեն միմյանց բերան մտած, հանդիպելիս «հին ու բարի» պաչիկով բարևներով և բազմաթիվ այլ իրավիճակներ, որոնք օրեր անց դառնում են վարակվածության նոր դեպքերի պատճառներ։ Ի՞նչ է անում ոստիկանությունը, երբ մարդկանց այդպիսի բազմություն է հավաքվում մեկ տեղում՝ առանց պաշտպանիչ միջոցների, ինչո՞ւ այգիներում և խաղահրապարակներում չկան ոստիկանության կամ թաղապետարանների ներկայացուցիչներ, որոնք ի պաշտոնե պարտավոր էին ապահովել մարդկանց սոցիալական պատասխանատվությունը, եթե դա մարդկանց հասու չէ գիտակցական մակարդակում։ Ի վերջո, Հայաստանը միայն Երևանի Հանրապետության հրապարակը չէ։ Հայաստանը նաև Երևանի մյուս համայնքներն են, մարզերը, գյուղերը։ Ներքևի նկարները 01․06․2020թ․ երեկոյան են արված։ Դեմքերը փակել եմ՝ էթիկայից ելնելով, բայց հստակ երևում է պաշտպանիչ դիմակի բացակայությունը։ Վարչապետն էլ վարակվեց, էլի մարդիկ չեն սթափվում։ Բազմիցս մարդկանց պատմել եմ, որ ունեմ ծանոթներ՝ կորոնավիրուսով վարակված, էլի չեն հավատում, որ այդ համավարակը վտանգավոր է, կարող է անդառնալի վնասներ հասցնել՝ եթե ոչ մեզ, ապա մեր կողքի ապրողներին»։ |