Հոկտեմբերին կորոնավիրուսի դեմ առաջինը պատվաստում կստանան բժիշկներն ու ուսուցիչները
Ռուսաստանում կորոնավիրուսային վարակի դեմ պատվաստումը կսկսվի բժիշկներից և ուսուցիչներից: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ առողջապահության նախարար Միխայիլ Մուրաշկոն։
Գամալեայի կենտրոնի կողմից մշակված դեղամիջոցի կլինիկական փորձարկումները հաջող են անցել, ուստի Ռուսաստանում պատվաստումների սկիզբը նախատեսվում է հոկտեմբերին: Առաջինը պատվաստանյութ կստանան քաղաքացիների որոշակի խմբեր, այդ թվում՝ ուսուցիչներ և բժիշկներ, ինչպես նաև կշարունակվեն հիվանդների արդեն անցած պրոցեդուրայի դիտարկումները։
Կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութ ստացած կամավորներն այս պահին իրենց լավ են զգում։ Դեղամիջոցը դեռ անցնում է սերտիֆիկացման փուլը և սպասում է գրանցման վկայականի ստացմանը, որից հետո այն կսկսեն կիրառել զանգվածաբար և ամենուրեք: