«Բայդենի վարչակազմը կվերանայի անվտանգության ոլորտում Ադրբեջանին ցույց տրվող օգնությունը»․ Բլինքեն
![]() 1062 Ուրբաթ, 22 հունվարի, 2021 թ., 11:30 ԱՄՆ պետքարտուղարի պաշտոնում առաջադրված Էնթոնի Բլինքենը՝ Սենատի միջազգային հարաբերությունների կոմիտեում իր թեկնածության հաստատման վերաբերյալ լսումներից հետո, գրավոր պատասխաններով իր աջակցությունն է հայտնել ամերիկյան ֆինանսավորմանը՝ Լեռնային Ղարաբաղում և դրա շուրջ անվտանգության ու հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ Հայաստանի պահանջները բավարարելուն, հաղորդում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA): «Մենք ողջունում ենք պետքարտուղար Բլինքենին, որն աջակցում է Հայաստանի անվտանգությանն ու Արցախի պաշտպանությանը,- հայտարարել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը: - Ադրբեջանի ագրեսիայի նկատմամբ ԱՄՆ-ի անտարբերությունից մի քանի ամիս անց մենք անհամբերությամբ սպասում ենք Բայդեն-Հարիսի վարչակազմի կառուցողական և պատասխանատու փոխգործակցությանը բոլոր այն հարցերի շուրջ, որոնք հատուկ հետաքրքրություն են ներկայացնում ամերիկահայերի և մեր կոալիցիայի բազմաթիվ գործընկերների համար»։ |