Չինաստանում բարձրաստիճան պաշտոնյաներին կարգելվի ակտիվներ ունենալ արտասահմանում
Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցությունը (CCP) կարգելի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին ունենալ արտասահմանյան սեփականություն կամ բաժնետոմսեր արտասահմանյան կազմակերպություններում, հայտնում է The Wall Street Journal-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Տվյալների համաձայն՝ ՉԿԿ-ն ցանկանում է, որ կուսակցական վերնախավերն ազատվեն արտաքին ակտիվներից՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի դեմ արևմտյան պատժամիջոցները։ Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցության ներքին հրահանգի համաձայն՝ նախարարների մակարդակով պաշտոնյաներին արգելվում է հաշիվներ բացել օտարերկրյա ֆինանսական հաստատությունների հետ, եթե նրանք չունեն դրա համար օրինական պատճառ, օրինակ՝ սովորել կամ աշխատել: Նրանց ամուսիններին և երեխաներին արգելվում է նաև ուղղակի կամ անուղղակիորեն ունենալ արտերկրում անշարժ գույք կամ բաժնետոմսեր արտասահմանում գրանցված կազմակերպություններում: Պաշտոնյաները պետք է ստորագրեն նոր կանոններին համապատասխանության հռչակագիր։
Չի նշվում, թե արդյոք այս կանոնները հետադարձ ուժով կկիրառվեն նրանց վրա, ովքեր արդեն ունեցվածք ունեն արտասահմանում։ Հրապարակման աղբյուրները հայտնել են, որ որոշ բարձրաստիճան պաշտոնյաների ընտանիքի անդամներն արդեն վաճառել են արտասահմանյան ընկերությունների բաժնետոմսերը՝ նոր պահանջներին բավարարելու համար։