Ինչու է Վանեցյանի որդին ազատվել բանակից. «Հրապարակ»
![]() 231 Չորեքշաբթի, 06 հուլիսի, 2022 թ., 09:24 «Հրապարակ» թերթը գրում է. «Վերջերս համացանցում հրապարակումներ և գրառումներ եղան, որ Արթուր Վանեցյանի ավագ որդին, որը զորակոչային տարիքի է, չի ծառայել՝ խուսափել է հայկական բանակում պարտադիր զինծառայությունից: Բնականաբար, հեղինակները պնդում էին, որ Արթուր Վանեցյանն է որդուն ազատել բանակից՝ օգտագործելով իր կապերը: Մենք հետաքրքրվեցինք, թե ինչպես է Արտյոմ Վանեցյանին հաջողվել խուսափել բանակից՝ ինչ հիմքով և ինչ ժամկետով: Նա մեզ պատմեց, որ երբ եկել է զորակոչի ժամանակը, ինչպես զորակոչի ենթակա բոլոր մյուս երիտասարդները, անցել է բժշկական հետազոտություն, և անսպասելիորեն հայտնաբերվել է առողջական ինչ-որ խնդիր, որի պայմաններում զորակոչի ենթակա անձն ազատվում է զինծառայությունից՝ ճանաչվում է ոչ պիտանի պարտադիր զինվորական ծառայության համար: Իհարկե, զինծառայությունից ազատվում է կարճաժամկետ․ մի քանի տարի անց զորակոչից ազատված անձը կրկին բուժզննություն է անցնում, և եթե պարզվում է, որ առողջական խնդիրը վերացել է, նրան զորակոչում են: Իսկ այդ շրջանում, երբ նրան ազատել են զինծառայությունից, Արթուր Վանեցյանն արդեն մի քանի ամիս պաշտոն չուներ ու սուր քննադատության էր ենթարկում իշխանություններին և Նիկոլ Փաշինյանին։ Այնպես որ՝ չէր կարող որևէ կերպ ազդել փորձաքննության և բժշկական հանձնաժողովի եզրակացության վրա: Արտյոմը մեզ տրամադրեց նաև դիմումի պատճենը»: Առավել մանրամասն՝ թերթի այսօրվա համարում |