«Ադրբեջանի նոր արկածախնդրության պարագայում ամերիկյան պատժամիջոցների մեքենան ուղիղ թիրախավորելու է Ալիևին». Արսեն Խառատյան
![]() 246 Հինգշաբթի, 29 սեպտեմբերի, 2022 թ., 02:06 «Ալիք մեդիա»-ի գլխավոր խմբագիր Արսեն Խառատյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Դամոկլյան սուր Ալիևի գլխին Այս բանաձևի միջոցով ԱՄՆ-ի Սենատն Ալիևի գլխավերևում դամոկլյան սուր է կախում: Բանաձևի նախագծում նաև մարդու իրավունքների «Մագնիտսկու ակտ»-ի շրջանակներում ադրբեջանցի պաշտոնյաների դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու առաջարկն է: Ի դեպ, մինչ այս, Ռուսաստանի երկու խոշոր ադրբեջանցի գործարարներ Գոդ Նիսանովն ու Զարախ Իլիևն արդեն իսկ ներառվել էին Պուտինի վարչակարգին աջակցող գործարարների պատժամիջոցների ցուցակում, ինչն անուղղակի ազդակ էր Ալիևի համար: Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի հնարավոր նոր ռազմական արկածախնդրության պարագայում ամերիկյան պատժամիջոցների մեքենան ուղիղ թիրախավորելու է Ալիևին և իր շրջապատին»: Աղբյուրը` Արսեն Խառատյան |