Թուրքիայում ձերբակալել են ահաբեկչության իրականացման համար կասկածվողներին
Ստամբուլի Իսթիքլալ փողոցում տեղի ունեցած պայթյունի և վեց մարդու մահվան համար պատասխանատու են PKK-ի ահաբեկիչները։ Ոստիկանությունը ձերբակալել է 22 կասկածյալի, այդ թվում՝ ռումբը տեղադրած կնոջը։ Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուն, գրում է Reuters-ը։
«Իսթիքլալ» ռումբը պայթեցնելու հրամանը տրվել է Քոբանիում՝ Սիրիայի հյուսիսում գտնվող քաղաքում, որտեղ թուրքական ուժերը վերջին տարիներին գործողություններ են իրականացրել սիրիական քրդական YPG-ի զինյալների դեմ, ասել է նա։
«Մենք գնահատեցինք, որ հարձակման հրահանգը եկել է Քոբանիից։ Միջադեպը կատարած անձը թողել է ռումբը, նրան բերման են ենթարկել։ Ավելի վաղ բերման էր ենթարկվել ևս 21 մարդ»,- ասել է Սուլեյման Սոյլուն։ Նա հավելել է, որ ռումբը տեղադրած կինը թռել է սիրիական Աֆրին քաղաքից։