Լուկաշենկոն պաշտոնյաների համար մահապատիժ է սահմանել պետական դավաճանության համար
Բելառուսում մահապատիժ է սահմանվել պետական ​​դավաճանության համար։ Օրենքը ստորագրել է նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, հայտնում է Pul Pervogo թելեգրամ- ալիքը։
Նախաձեռնությունը նախատեսում է նաև քրեական պատասխանատվություն ահաբեկչության խթանման, ռազմական և ռազմական կազմակերպություններին վարկաբեկելու, ինչպես նաև պետական ​​գաղտնիքի պաշտպանության պահանջները խախտելու համար։
Մի շարք հակապետական ​​հանցագործությունների համար նախատեսված է տուգանք։ Պետական ​​դավաճանության, դավադրության կամ «պետական ​​իշխանությունը զավթելու նպատակով այլ գործողություններ» կատարելու մեջ կասկածվող անձանց կալանքի ժամկետը երեքից հասցվում է տասը օրվա։