Շուրջ 110 միլիոն մարդ փախստական ​​է դարձել պատերազմների, հալածանքների և մարդու իրավունքների ոտնահարման պատճառով. ՄԱԿ
Չորեքշաբթի, 14 հունիսի, 2023 թ., 21:18
ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդին ասել է, որ մինչև 2023 թվականի մայիսը մոտ 110 միլիոն մարդ ստիպված է եղել լքել իրենց տները հակամարտությունների, հալածանքների կամ մարդու իրավունքների խախտումների պատճառով:
ՄԱԿ ՓԳՀ-ի տվյալներով՝ 2022 թվականին աշխարհում փախստականների թիվը կազմել է 108,4 միլիոն, ինչը 19,1 միլիոնով ավելի է, քան 2021 թվականին։ Տվյալները ներառում են նաև ավելի քան 11 միլիոն մարդու, ով փախել է Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինա լայնամասշտաբ ներխուժման հետևանքով, ինչը մարդկանց ամենաարագ և ամենամեծ տեղաշարժն է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո:
2023 թվականին Սուդանում հակամարտությունն առաջացրել է բնակչության նոր արտահոսք՝ մինչև մայիս աշխարհում տեղահանվածների ընդհանուր թիվը հասցնելով 110 միլիոնի։
Գրանդին ասել է, որ 2022 թվականին գրանցվել է 35 արտակարգ իրավիճակ՝ 3-4 անգամ ավելի, քան նախորդ տարիներին։ «Դրանցից շատ քչերն են դառնում վերնագրեր», - ավելացրել է Գրանդին՝ նշելով, որ Սուդանի պատերազմն անհետացավ առաջին էջերից այն բանից հետո, երբ արևմտյան երկրների քաղաքացիներին տարհանցին այնտեղից։ Սուդանում այս տարվա ապրիլից սկսված պատերազմը մոտ 2 մլն մարդու տարհանման պատճառ է դարձել։ Կոնգոյում, Եթովպիայում և Մյանմայում հակամարտությունները տարհանել են ավելի քան մեկ միլիոն մարդ յուրաքանչյուր երկրում 2022 թվականին:
Բոլոր փախստականների երկու երրորդը տեղափոխվել է իրենց երկրի ներսում, մնացած 35 միլիոնը փախել է այլ երկրներ: Փախստականների մեծ մասը հյուրընկալվում է Ասիայի և Աֆրիկայի ցածր և միջին եկամուտ ունեցող երկրներում, այլ ոչ թե Եվրոպայի և Հյուսիսային Ամերիկայի հարուստ երկրներում:
Ըստ ՄԱԿ-ի, Թուրքիան ապաստան է տվել ամենաշատ թվով փախստականի՝ 3,8 միլիոն մարդ, հիմնականում՝ սիրիացիներ, ովքեր փախել են քաղաքացիական պատերազմից։ Նրան հաջորդում է Իրանը, ուր փախել է 3,4 մլն, հիմնականում՝ Աֆղանստանից։
ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարը կարծում է, որ անհրաժեշտ է «բարեփոխել ապաստանի տրամադրման համակարգը, որպեսզի այն դառնա ավելի արագ և արդյունավետ»։