Ավինյանն ունի 16,3%, Մարությանը՝ 11,8% աջակցություն. #Gallup
![]() 382 Հինգշաբթի, 07 սեպտեմբերի, 2023 թ., 12:42 GALLUP International association-ի հայաստանյան ներկայացուցչության տնօրեն Արամ Նավասարդյանն այսօրվա ասուլիսի ժամանակ ներկայացրել է «Ո՞ր կուսակցությանն եք պատրաստվում քվեարկել 2023թ. սեպտեմբերի 17-ին տեղի ունենալիք Երևանի ավագանու ընտրություններին» հարցման արդյունքները: «ՔՊ՝ Տիգրան Ավինյան - 16,3 տոկոս, «Ազգային առաջընթաց» կուսակցություն՝ Հայկ Մարության - 11,8 տոկոս, «Մայր Հայաստան» դաշինք՝ Անդրանիկ Թևանյան - 5,1 տոկոս, «Ապրելու երկիր» կուսակցություն՝ Մանե Թանդիլյան - 3,8 տոկոս, «Հանրային ձայն» կուսակցություն՝ Արտակ Գալստյան - 3,6 տոկոս, «Հանրապետություն» կուսակցություն՝ Արտակ Զեյնալյան - 3,4 տոկոս, «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցություն՝ Դավիթ Խաժակյան - 3,3 տոկոս, «Հաղթանակ» կուսակցություն՝ Վիկտոր Մնացականյան - 2,7 տոկոս, «Արդար Հայաստան» կուսակցություն՝ Նորայր Նորիկյան - 1,9 տոկոս, «Ուժը հայրենյաց» կուսակցություն՝ Նելլի Հարությունյան - 1,5 տոկոս, «Հանուն սոցիալական արդարության» կուսակցություն՝ Արման Ղուկասյան - 1 տոկոս, ՀԵՎԿ՝ Տիգրան Խզմալյան - 0,9 տոկոս, «Ժողովրդավարական համախմբում» կուսակցություն՝ Սուրեն Պետրոսյան - 0,9 տոկոս, «Միացյալ Հայաստան» կուսակցություն՝ Երվանդ Թարվերդյան - 0,9 տոկոս»,- նշել է նա: |