«Հայ-ռուսական հարաբերության լարման ու ճգնաժամի հիմքը». Հակոբ Բադալյան
Շաբաթ, 09 սեպտեմբերի, 2023 թ., 02:06
Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանի ֆեյսբուքյան գրառումը. «Լսում ենք վերջին շրջանում անընդհատ՝ հայ-ռուսական հարաբերությունը լարվել են, հայ-ռուսական հարաբերությունը գտնվում է ճգնաժամի մեջ:
Ընկերներ, հայ-ռուսական հարաբերությունը սկսել են լարվել եւ ճգնաժամի մեջ են հայտնվել այն ժամանակից ի վեր, երբ Ռուսաստանում Ելցինի իշխանության «ժառանգորդի» ընտրությունը կանգ առավ Պուտինի վրա: Իհարկե, խնդիրը անձ Պուտինը չէ, այլ համակարգ, գաղափարախոսություն, փիլիսոփայություն Պուտինը: Դա, ընդհանրական ասած՝ ռուսական մեծապետականության փիլիսոփայության ընտրությունն էր, եթե, իհարկե, որևէ այլ ընտրությամբ կարող է գոյություն ունենալ Ռուսաստան (սակայն սա այլ խոսակցության հարց է):
Այդ փիլիսոփայությունն իր առանցքային գործընկեր է դիտարկել այն գործոնը, որը Հայաստանի հանրապետությունն իր ինքնությամբ և պատմա-քաղաքական հոգեբանական էությամբ դիտարկել ու դիտարկում է (իհարկե միանգամայն հիմնավոր) թշնամի, սպառնալիք, հակառակորդ՝ թյուրքական գործոնը: Թուրքիան և Ադրբեջանը, բնականաբար, այդ առումով դարձան Ռուսաստանի մեծապետական փիլիսոփայության առանցքային գործընկերը:
Հենց այդտեղ է հայ-ռուսական հարաբերության լարման ու ճգնաժամի հիմքը, որը պարզապես «զարգանալու» համար պահանջում էր ժամանակ: Եվ դա տեղի ունեցավ քայլ առ քայլ:
Գուցե շատ զարմանալի կհնչի, իսկ շատերի համար գուցե էն սմայլիկի «գյորա»՝ հռհռալու, եթե ասեմ, որ հայ-ռուսական հարաբերության ճգնաժամի, լարման առաջին քաղաքական զոհը եղել է Ռոբերտ Քոչարյանը, որի՝ 2007-08 թվականների իշխանության անցման ծրագիրը մերժեց Ռուսաստանը:
Բայց, այս հարցերը քաղաքականություն են իհարկե, թամաշա չեն, ինչին ցավոք սրտի վարժեցվել է մեր հանրությունը»: