«Հայաստանի Հանրապետությունն Արցախի Հանրապետությունը չի ճանաչել որևէ այլ պետության կազմում». Արա Պողոսյան
![]() 437 Երեքշաբթի, 12 սեպտեմբերի, 2023 թ., 18:54 Քաղաքագետ Արա Պողոսյանի ֆեյսբուքյան գրառումը․ «Հարցազրույցում այսօր արդեն պնդել եմ, հիմա էլ ասեմ՝ Պուտինը երբ ասում է, որ Հայաստանը ճանաչել է Արցախը Ադրբեջանի կազմում, իրականում մանիպուլյացիայի արդյունք է, որովհետև Փաշինյան Նիկոլն է ճանաչել, վերջինիս ծառաներն են ճանաչել, բայց Հայաստանի Հանրապետությունը չի ճանաչել։ Որպեսզի Հայաստանի Հանրապետությունր ճանաչի, նախ պետք է ստորագրվի համաձայնագիր, որը պետք է ուղարկվի ՀՀ Սահմանադրական դատարան նախնական եզրակացություն ստանալու համար, և միայն դրական եզրակացություն ստանալուց հետո ՀՀ Ազգային ժողովում դրվի քվեարկության։ Այստեղ էլ համապատասխան ձայներ ապահովելուց հետո նոր միայն իրավաբանորեն կարելի է ասել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչել է։ Ի դեպ՝ համացանցում կա Հեյդար Ալիևի հայտարարությունը, որտեղ նա նշում է, որ Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի համար կորսված է, բայց դրանից հնարավոր չէ եզրակացություն անել, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչել է որպես իր կազմից դուրս միավոր։ Աղբյուրը` Արա Պողոսյան |