Մարությանը հանդես եկավ 2 առաջարկով
![]() 541 Երկուշաբթի, 18 սեպտեմբերի, 2023 թ., 19:30 «Քանի որ 4 ընդդիմադիր ուժեր իրար հետ ունեն քաղաքական և գաղափարական տարաձայնություններ, մեր առաջարկը հետևյալն է: Քանի որ մեր ուժն ընդդիմադիրներից առաջին տեղն է գրավել, մենք առաջարկում ենք, որ մենք առաջադրենք քաղաքապետի թեկնածու և մնացած ուժերը, առանց որևէ կոալիցիա կազմելու, առանց որևիցե ստվերային պայմանավորվածությունների ու նախապայմանների գան և քվեարկեն այս թեկնածուի համար: Սա շատ ազնիվ կլինի թե մեր ընտորղների, թե ամեն մեկս մեր նկատմամբ: Ոչ մեկ իր սկզբունքներից դուրս չի գա: Քանի որ գլխավոր նպատակն է՝ ՔՊ-ին զրկել քաղաքապետարանում իշխանությունից: Եթե ես ստանձնեմ քաղաքապետի աշխատանքը, մնացած ուժերը դառնում են ընդդիմություն և սկսում ենք աշխատանքները: Երկրորդ տարբերակը՝ գնալ նոր քաղաքային ընտրությունների և թող ժողովուրդը որոշի»,- ֆեյսբուքյան իր ուղիղ եթերում հայտարարեց Հայկ Մարությանը: Առավել մանրամասն՝ տեսանյութում: |