Ուրբաթ, 10 հուլիսի, 2026 թ.
ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը կարող է հասնել Ուկրաինայում իր նպատակներին, եթե ԱՄՆ-ը դադարեցնի իր աջակցությունը Կիևին: Օսթինը և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը խոսել են Սենատի հատկացումների հանձնաժողովի լսումների ժամանակ՝ կապված նախագահ Ջո Բայդենի՝ 106 միլիարդ դոլար հատկացնելու խնդրանքի հետ։
«Առանց Կիևին մեր օգնության՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հաջողության կհասնի Ուկրաինայում, ուստի հատկացումները շատ կարևոր են»,- ասել է Օսթինը։
Ավելի վաղ Բայդենը 61,4 միլիարդ դոլար է խնդրել Ուկրաինայի համար: Այդ գումարի մոտավորապես կեսը կծախսվի ԱՄՆ-ում սպառազինությունների արտադրության համար, որոնց պաշարները նվազել են Ուկրաինային զենքի նախորդ մատակարարումների ընթացքում: