Դոնալդ Թրամփը պարտվել է The New York Times-ի դեմ դատական ​​հայցը
ԱՄՆ-ի նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը պարտվել է The New York Times-ի դեմ դատական ​​հայցը և պետք է փոխհատուցի նրա ներկայացուցիչներին 393,000 դոլար փաստաբանական և դատական ​​ծախսերի համար (մոտ 365,000 եվրո):
Նշվում է, որ Թրամփի՝ թերթի դեմ հայցի վերաբերյալ որոշումը կայացրել է Նյու Յորք նահանգի Գերագույն դատարանը հունվարի 12-ին։
Դոնալդ Թրամփի հայցն ընդդեմ The New York Times-ի
Թրամփի կողմից 2021 թվականին հարուցված հայցն ընդդեմ The New York Times-ի և իր զարմուհու՝ Մերի Թրամփի, վերաբերում էր նրա ֆինանսների մասին 2018 թվականին գրված՝ NYT-ի մի շարք զեկույցների, մասնավորապես՝ «հարկային հնարքներին, որոնք աջակցում էին Թրամփի բիզնես կայսրությանը»: Ինչպես պարզել են լրագրողները, ԱՄՆ-ի նախկին նախագահն իր կարողությունը ձեռք է բերել ոչ թե իր ջանքերով, ինչպես ինքն է սիրում ընդգծել, այլ հարկերը թաքցնելու և հոր ընկերության հետ կապված այլ խարդախությունների միջոցով։
NYT-ի լրագրողներ Դեյվիդ Բարսթոուն, Սյուզան Քրեյգը և Ռաս Բյութներն ստացել են 2019 թվականի Պուլիտցերյան մրցանակն այս հետաքննության համար։ Իր հերթին Թրամփը դատարանի միջոցով թերթից ու նրա երեք աշխատակիցներից պահանջել է 100 միլիոն դոլարի փոխհատուցում։ Այնուամենայնիվ, 2023 թվականի մայիսին դատավոր Ռոբերտ Ռիդը մերժել է Թրամփի հայցն ընդդեմ թերթի՝ որպես «սահմանադրական օրենքին չհամապատասխանող»։
ԱՄՆ նախկին նախագահ Մերի Թրամփի զարմուհին բազմիցս հրապարակավ քննադատել է նրան։ 2020 թվականին հրատարակված իր գրքում կինը խոստովանել է, որ իր հարկային փաստաթղթերը տվել է NYT-ի լրագրողներին։ Հունվարի 12-ին Թրամփի փաստաբանները հայտարարեցին, որ Մերի Թրամփի դեմ հայցը մնում է ուժի մեջ։