Մարդու օրգանիզմում առաջին անգամ տիտանից սիրտ են տեղադրել
Առաջին անգամ հիվանդի օրգանիզմում տեղադրվել է մեխանիկական սիրտ, որն օգտագործում է նույն տեխնոլոգիան, ինչ արագընթաց երկաթուղային գծերը: Վիրահատությունը կատարվել է Տեխասի սրտի ինստիտուտում (ԱՄՆ)։
Սարքը ստացել է TAH (ընդհանուր արհեստական ​​սիրտ) անվանումը։ Այն տիտանից պատրաստված երկփորոքային պտտվող պոմպ է՝ արյուն մղելու համար։ Միակ շարժվող մասը մագնիսական կախված ռոտորն է, որը մղում է արյունը և փոխարինում իրական սրտի երկու փորոքներին: Մագնիսական կախվածքով ռոտորի առավելությունն այն է, որ շփում չկա: Հայտնի է, որ շփումը մեծացնում է սարքի մաշվածությունը և կարող է հանգեցնել դրա կոտրմանը:
TAH-ը հագեցած է փոքր, վերալիցքավորվող արտաքին կարգավորիչով: Այն ունակ է րոպեում մոտ 12 լիտր արյուն մղելու։ Գիտնականների կարծիքով՝ սա բավական է չափահաս տղամարդուն մարզվելու համար։
Այս պահին սարքն օգտագործվում է հիվանդին կենդանի պահելու համար, մինչ կիրականանա իսկական սրտի փոխպատվաստումը, այսինքն, այն ժամանակավոր է աշխատում։ Գիտնականները մտադիր են շարունակել կլինիկական փորձարկումները, հայտնում է New Atlas-ը։
Նախկինում գիտնականները հայտնել էին փոխպատվաստված սրտի պոմպով և խոզի երիկամով առաջին հիվանդի մահվան մասին: Նա տառապում էր ծանր հիվանդություններով, որոնք անհնարին դարձրեցին սովորական փոխպատվաստումը: