Որովայնային ճարպի կրճատումը դանդաղեցնում է ուղեղի ծերացումը․ RSNA
Մկանային զանգվածի ավելացումը և թաքնված վիսցերալ ճարպի (ներքին օրգանները շրջապատող ճարպ) մակարդակի նվազումը կարող են զգալիորեն դանդաղեցնել ուղեղի ծերացումը։ Այս մասին հայտնել են ամերիկացի հետազոտողները։ Արդյունքները ներկայացվել են Հյուսիսային Ամերիկայի ռադիոլոգիական Միության (RSNA) տարեկան հանդիպման ժամանակ։
Ուսումնասիրությանը մասնակցել են 1164 առողջ կամավորներ, որոնք ենթարկվել են ամբողջ մարմնի և ուղեղի ՄՌՏ սկանավորման։ Արհեստական բանականության ալգորիթմների միջոցով գիտնականները հաշվարկել են այսպես կոչված «ուղեղի տարիքը»՝ կառուցվածքային ցուցանիշ, որը արտացոլում է տարիքային հյուսվածքների փոփոխությունների աստիճանը։
Վերլուծությունը ցույց է տվել, որ ավելի բարձր մկանային զանգվածով և մկանների նկատմամբ ցածր որովայնային ճարպի հարաբերակցությամբ մասնակիցների ուղեղը ավելի «երիտասարդ» է եղել։